Kontaktid

Ametikoht Nimi Telefon E-post
Ehitus- ja keskkonnatalituse juhataja Ivar Lilleberg 325 8642, 56217200 ivar.lilleberg@vihula.ee
Keskkonnaspetsialist Sulev Kiviberg 325 8643, 5051127 sulev.kiviberg@vihula.ee

 

« Tagasi

Ära põleta jäätmeid lõkkes!

Miks inimesed prügi koduaias põletavad?

Keskkonnainspektsioon puutub jäätmete põletamise probleemiga üsna sageli kokku. Inimeste seas levib iganenud ja väär arusaam, et jäätmeid võib põletada. Ilmselt aastakümneid tagasi võiski, sest jäätmed olid siis hoopis teistsugused. Veel mõnikümmend aastat tagasi pakiti näiteks vorst paberisse, praegu aga kasutatakse valdavalt plastpakendeid. Plastpakendeid on meie igapäevases prügis ohtralt.

Taolised juhtumid sagenevad just kevadel ja suvel, kui võetakse ette suurpuhastused majas, kõrvalhoonetes või aias. Äraviskamisele lähevad vanad mööbliesemed, riided, jalanõud, rehvid, ehitusjäätmed, värvipurgid ja muu kasutuks muutunud kraam. Leitakse, et kõige lihtsam on kogunenud risu ja rämps lõkkesse visata. Tihtipeale annavad suitsevatest ja tossavatest lõketest teada häiritud naabrid või lihtsalt möödasõitjad.

Mõnikord kasutatakse lõkkes põletamist ka kulude vähendamise viisina. Majapidamisse tellitakse kõige väiksem prügikonteiner või väidetakse, et majapidamist üldse ei kasutata. Tekkinud jäätmed, mis prügikasti ära ei mahu või mida kuskile panna ei ole, põletatakse lõkkes. Selline käitumine on vale.

 

Paar näidet Keskkonnainspektsioonilt

Näide 1. Läänemaal andis Keskkonnainspektsioonile aru noor perenaine, kelle lõkkes leidus hulgaliselt esemeid, mida põletada ei tohi. Perenaise selgituse kohaselt ei mahtunud kogunenud jäätmed prügikasti ära ja sellepärast otsustas ta need lõkkes põletada.

Foto: Evelyn Tõnurist

 

Näide 2. Üheks sageli esinevaks juhtumiks on see, kui pärijad või maja uued omanikud kasutavad jäätmetest vabanemiseks lõkkes põletamist. Pilt on tehtud Tartumaal ühes majapidamises, kuhu omanik, vanem meesterahvas oli toonud igasugust kasutuks jäänud materjali - rehve, voolikuid, sõidukite osi. Pärijad, kes hakkasid kinnistut koristama, tegid lõkke ja hakkasid aias leiduvat rämpsu põletama.

Foto: Annika Osja

 

Täpsem info: http://www.loke.ee